Darmowa książka! „Wprowadzenie do literatury i egzegezy żydowskiej”

Dwadzieścia cztery lata temu św. Jan Paweł II ustanowił „Dzień judaizmu w Kościele katolickim”. To już jutro! 17 stycznia! Z tej okazji specjalny gratis – darmowa książka!

Kiedy chrześcijanin sięga po dzieła literatury żydowskiej okresu biblijnego i wieków późniejszych, mogą się budzić w nim mieszane odczucia: z jednej strony literatura ta wydaje mu się zupełnie obca, z drugiej zaś zdaje się być znajoma, przynajmniej w pewnych aspektach. Obca, gdyż sposób interpretacji Biblii przez starożytnych autorów żydowskich nie przemawia do umysłu ukształtowanego w oparciu o greckie i rzymskie wzorce prowadzenia wywodu; znajoma, gdyż co chwilę natrafia na zwroty i wyrażenia na stałe zadomowione w chrześcijaństwie. Dziś nikt już nie kwestionuje tezy, iż znajomość pism judaizmu okresu biblijnego i rabinicznego oraz znajomość egzegetycznej tradycji żydowskiej tamtych czasów służy lepszemu zrozumieniu Nowego Testamentu.

Wydana w 2013 roku książka W niebie i na ziemi autorstwa Jose Mario Bergoglio SI i rabina Abrahama Skórki nie była pierwszą współautorską książka rabina i katolickiego księdza. Udostępniamy publikację autorstwa rabina Icchaka Rapoporta i ks. Mariusza Rosika na temat literatury i egzegezy żydowskiej okresu biblijnego i rabinicznego: Wprowadzenie do literatury i egzegezy żydowskiej okresu biblijnego i rabinicznego (Bibliotheca Biblica, Wrocław 2009).

O książce ukazały się notki w prasie polskiej i zagranicznej. W Izraelu w Jerusalem Post (12.10.2009), Shavei Israel (11.10.2009), Moreshet (12.10.2009), Makor Rishon (12.10.2009 – zdjęcie poniżej), Jewish World (12.10.2009). W prasie niemieckojęzycznej notkę zamieściła gazeta Jerusalem Heute (zdjęcie poniżej). Sprawozdanie z wieczoru autorskiego we wrocławskiej synagodze zaprezentował Gość Niedzielny. Recenzję zamieścił także tygodnik Niedziela.

PLIK PDF DO POBRANIA

TUTAJ

Serdecznie zapraszam!