Jordania. Przewodnik biblijny

fot. M. Rosik

Jordania. Przewodnik biblijny, Wydawnictwo TUM, ISBN 978-83-7454-498-6, Wrocław 2021, ss. 199

Opis

Gdy myślimy „Ziemia święta” lub „Ziemia biblijna”, zazwyczaj myśl wędruje do dzisiejszego Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Na tych terenach dokonało się najwięcej wydarzeń opisanych w Biblii. Jednak każdy czytelnik Pisma Świętego wie, że karty świętej księgi prowadzą nas także po wielu miejscach, które dziś leżą na terenach Egiptu, Libanu, Syrii, Grecji, Turcji, Włoch, Malty, Iranu, Iraku, Arabii Saudyjskiej… Także i Jordanii. Haszymidzkie Królestwo Jordanii z powodzeniem może być określone Ziemią Świętą i krajem biblijnym. I właśnie dlatego oddajemy Państwu do rąk biblijny przewodnik po kraju, który zawarł w swych granicach krainy Gileadu, Edomu czy Moabu.

Naszą przygodę rozpoczniemy od poznania uwarunkowań naturalnych Jordanii, jej historii i sytuacji religijnej. Podróżować zaś będziemy z północy na południe. Przeniesiemy się na wschód od jeziora Galilejskiego, by poznać północną część królestwa z imponującymi pozostałościami starożytnej Gerazy. Część centralna zdominowana została przez stolicę państwa, Amman. Podróż po południu kraju poprowadzi nas pustynnymi szlakami do jednego z siedmiu cudów świata – Petry, miasta wykutego w skałach.

Na kartach przewodnika znajdą Państwo wiele cytatów wyjętych z Biblii, a także odniesień do dawnych dzieł religijnych czy historycznych, dzięki którym głębiej będziemy mogli zrozumieć historię, religię, kulturę i mentalność nie tylko dawnych ludów zamieszkujących te tereny, ale także współczesnych, zawsze niezwykle gościnnych mieszkańców Jordanii. Oprócz opisu miejsc i ich historii, w treść książki wplecione zostały refleksje o osobach, wydarzeniach i artefaktach archeologicznych związanych tak z Jordanią, jak i samą Biblią.

Zarówno biblijna, jak i późniejsza – łącznie ze współczesną – historia bliskowschodniego kraju, którego dzisiejsi mieszkańcy to niemal wyłącznie Arabowie, naznaczona jest chwilami wzniosłymi, ale także pełnymi bólu. Jest to trudna historia. Jeden z największych przedstawicieli francuskiego impresjonizmu, August Renoir, jest autorem powiedzenie: „Ból przemija, piękno pozostaje”.

Zapraszamy Państwa do odkrycia piękna biblijnej Jordanii.

Rozmowa z Piotrem Lipietą, Radio „Rodzina”

Spis treści

 

PRZYKŁADOWE STRONY

Polub stronę na Facebook