Artykuły

Wyniki badań naukowych – zanim opublikowane zostaną w opasłych tomach, obejmujących podsumowania wielu projektów – najczęściej prezentowane są przez autorów w artykułach naukowych i popularno-naukowych. Tak też jest i tym razem. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami moich badań.

Człowiek w świątyni stworzenia

Artykuły

Boży nakaz, by czynić sobie ziemię poddaną (Rdz 1,28), pada w kontekście opisu stworzenia pierwszej pary ludzkiej, stworzenia świata i upadku pierwszych rodziców. Kontekst ten – w myśl zasady, że tekst bez kontekstu jest pretekstem – determinuje właściwe odczytanie owego nakazu. W niniejszej refleksji będziemy chcieli wydobyć jeden z aspektów rozumienia frazy „czynić ziemię poddaną”.…

Czytaj dalej »

Żydówka taka jak inne?

Artykuły

Żydówka jak inne? Obnażając stereotypy Nazaret w Galilei. To tu po raz pierwszy na kartach Ewangelii spotykamy postać Maryi. Miejscowość była niewielką wioską położoną w pobliżu Via Maris, głównego szlaku komunikacyjnego pomiędzy Syrią a Egiptem. W czasach Maryi posługiwano się niekiedy prześmiewczym określeniem „Galilea pogan”, ze względu na etniczne zróżnicowanie mieszkającej tam ludności. Oczywiście przeważali…

Czytaj dalej »

Nowy początek dialogu chrześcijan z Żydami mesjańskimi w świetle eseju Benedykta XVI De Iudaeis

Artykuły

Jeśli Żydzi mesjanistyczni rzeczywiście są dowodem suwerennego działania Ducha Świętego wśród swojego ludu, to jest to godny uwagi eschatologiczny znak rychłego pojawienia się Mesjasza. kard. J. Ratzinger – Benedykt XVI Streszczenie W 2017 roku papież emeryt Benedykt XVI opublikował na łamach czasopisma Communio esej dotyczący relacji chrześcijańsko-żydowskich i nowych wyzwań, jakie stają przed dialogiem między…

Czytaj dalej »

Pocieszyciel, Rzecznik, Obrońca

Artykuły

Rozmowa red. Jolanty Krasnowskiej z ks. prof. Mariuszem Rosikiem dla „Echa Katolickiego” Ojcowie Kościoła mówili, że Jezus i Duch Święty to ramiona Ojca wyciągnięte w kierunku człowieka. Pierwsze ramię, Jezus, jest znane. W końcu nawet chodził po ziemi. Natomiast o Duchu Świętym wiemy niewiele, kojarzy nam się raczej z czymś ulotnym, tajemniczym wręcz oderwanym od…

Czytaj dalej »

Troska o sprawy Pana

Artykuły

Czy celibat kapłanów jest konieczny? Oczywiście nie. Czy w niektórych wypadkach jest wskazany lub przynajmniej pożyteczny? Zapewne tak. Czy są jakieś biblijne przesłanki uzasadniające jego wprowadzenie w tych przypadkach? Kilka. Zatrzymajmy się nad biblijnymi argumentami, które mogą uzasadniać – choć nie wprost – celibat kapłański. Nie weźmiesz sobie żony Jeremiaszowi, kapłanowi pochodzącemu z Anatot i…

Czytaj dalej »

Profetyzm w Listach św. Piotra Apostoła

Artykuły

Truth and Falsehood in the Mouths of the Prophets. Old Testament and Early Christian Prophetism in the Epistles of Peter the Apostle Abstract. The passages of the First and Second Epistles of Peter are the subject of analysis in this article: those in which the terms prophētēs and prophēteia appear; those that can be considered…

Czytaj dalej »

Czy Klaudiusz wydał zakaz sprowadzania judeochrześcijan do Aleksandrii?

Artykuły

Współczesna Aleksandria (fot. M. Rosik) Aleksandrię, portowe miasto na północnym wybrzeżu Egiptu, założył w 332 roku przed Chr. sam Aleksander Macedoński. Po jego śmierci, gdy władzę nad Egiptem przejęli Ptolemeusze, uczynili z miasta stolicę kraju. Bardzo szybko stała się ona także głównym portem handlowym dla Egiptu, Arabii i Etiopii. Aleksandria została zaprojektowana według systemu hippodamejskiego,…

Czytaj dalej »

Skąd wiadomo, kiedy Jezus konsekrował apostołów na kapłanów?

Artykuły

Eucharystia w wieczerniku (fot. M. Rosik) Skąd wiadomo, kiedy Jezus konsekrował apostołów na kapłanów? Przyczynek ku teologii Missa Chrismatis Msza Krzyżma, którą w Wielki Czwartek do południa biskup odprawia wraz z kapłanami swojej diecezji, kojarzy się powszechnie z błogosławieniem oleju chorych, oleju katechumenów i konsekracją krzyżma. Jest to także Eucharystia, podczas której kapłani odnawiają przyrzeczenia…

Czytaj dalej »