Wyniki badań naukowych – zanim opublikowane zostaną w opasłych tomach, obejmujących podsumowania wielu projektów – najczęściej prezentowane są przez autorów w artykułach naukowych i popularno-naukowych. Tak też jest i tym razem. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami moich badań.
IV A
Konsternacja na górze „Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na górze, które rozpoczyna się ośmioma błogosławieństwami. Ta sama mowa u Łukasza wprowadzone została zupełnie inaczej: „Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na…
Ostatnia Wieczerza – spór o datę
„Ostatnia Wieczerza – spór o datę”, Nowe Życie 563 (2022) 10, 18-19. Polub stronę na Facebook
Cuda, cuda ogłaszają!
Dla świątecznego wydania „Gościa Niedzielnego” z ks. prof. Mariuszem Rosikiem rozmawia red. Marcin Jakimowicz Czy gdyby Polska zagrała w finale Mistrzostw Świata byłby to cud? – Niedługo po jedenastym września 2001 zaproszono mnie o cykl wykładów skierowanych do środowisk polonijnych w Kanadzie i tam poznałem historię pana Stanisława. Ten mężczyzna wciąż modli się o nawrócenie…
Przygotowanie Paschy – wybór baranka
„Przygotowanie Paschy – wybór baranka”, Nowe Życie 562 (2022) 9, 24-25 Polub stronę na Facebook
Eucharystia niebiańska
„Eucharystia niebiańska”, Nowe Życie 561 (2022) 7-8, 24-25. Polub stronę na Facebook
Cuda dzisiaj. Nadprzyrodzone działanie Boga we współczesnym świecie
C. Keener, Cuda dzisiaj. Nadprzyrodzone działanie Boga we współczesnym świecie, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2022, ISBN 978-83-8201-166-1, ss. 400 [red. naukowa]. Spis treści Przedmowa Wstęp I. Sposoby patrzenia na cuda dzisiaj II. Świadkowie cudów III. Filmy i sprawozdania lekarzy IV. „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą” (Mt 11,5; Łk 7,22) V. „Umarli…
Pierwszy cud Jezusa zapowiedzią Eucharystii
Bibliści są przekonani, że pierwszy z cudów Jezusa, przemiana wody w wino na weselu w Kanie Galilejskiej (J 2,1-12), jest podwójną zapowiedzią: Eucharystii i eschatologicznej uczty mesjańskiej. Jezus wraz z apostołami zostaje zaproszony na wesele, w którym uczestniczy także Jego Matka. Zapewnienie wina gościom weselnym było obowiązkiem pana młodego, co wynika ze słów starosty weselnego:…
Czy można poznać Boga w sposób zupełnie naturalny? Odpowiedź Pawła apostoła (Rz 1,19-20)
Katechizm Kościoła Katolickiego uznaje fragment korespondencji Pawła z Rzymianami (Rz 1,19-20) za locus classicus w argumentacji biblijnej za naturalną (rozumową) poznawalnością Boga. Wśród „dróg”, które są nie tyle dowodami, co argumentami za istnieniem Boga, autorzy Katechizmu wymieniają dwie: świat materialny i osobę ludzką (KKK 31). W refleksji nad Pawłowym wywodem (1) ukażemy najpierw przyczyny, dla których…
Miejsca biblijne na każdy dzień roku
Miejsca biblijne na każdy dzień roku. Od Edenu do Niebiańskiej Jerozolimy, Słowo blisko Ciebie, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, ISBN: 978-83-7829-359-0, Warszawa 2022, ss. 400. Opis Gdy słyszymy „Ziemia święta” lub „Ziemia biblijna”, zazwyczaj nasze myśli wędrują do współczesnego Izraela i obecnej Autonomii Palestyńskiej. Na tych terenach miało miejsce najwięcej wydarzeń opisanych w Biblii. Jednak każdy czytelnik Pisma…
Eucharystia w tradycji biblijnej
Eucharystia w tradycji biblijnej. Zapowiedzi – ustanowienie – ku teologii, Wydawnictwo „Chronicon”, ISBN 978-83-964889-3-0, Wrocław 2022, ss. 1136. Opis Praca, której główny tytuł brzmi Eucharystia w tradycji biblijnej, zawiera trzy zasadnicze części. Pierwsza poświęcona została biblijnym zapowiedziom Eucharystii, druga – jej ustanowieniu, trzecia zaś zagadnieniom teologicznym. Ukazując biblijne zapowiedzi Eucharystii zatrzymano się nad kultem ofiarniczym, zarówno…