Publikacje redakcyjne

Poniżej lista książek, które są opracowaniami redakcyjnymi ks. Mariusza Rosika. Znajdziemy tu pozycje należące do serii redakcyjnych i książki publikowane poza nimi. Pozycje autorów polskich i spoza naszego kraju. Książki zawsze pełne pasji i wiedzy.

Analytical Lexicon of the Greek Bible

Publikacje redakcyjne

In 2021 Vandenhoeck & Ruprecht launched a new series entitled “Eastern and Central European Voices [ECEV]: Studies in Theology and Religion”. The main objective of this newly established series is to disseminate the research results of theologians and religious scholars from the countries of Central and Eastern Europe, who usually publish in their own national…

Czytaj dalej »

List do Hebrajczyków

Publikacje redakcyjne

M. Healy, List do Hebrajczyków, Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, tłum. E. Litak, Wydawnictwo „W drodze”, ISBN 9788379066117, Poznań 2023, ss. 416 [red.]. Jaki jest sens Jezusowej śmierci na krzyżu? I jakie ma ona znaczenie dla nas? Spośród wszystkich ksiąg Nowego Testamentu właśnie List do Hebrajczyków dostarcza najbardziej dogłębnej i przenikliwej analizy tej tajemnicy, leżącej w…

Czytaj dalej »

Cuda dzisiaj. Nadprzyrodzone działanie Boga we współczesnym świecie

Publikacje redakcyjne

C. Keener, Cuda dzisiaj. Nadprzyrodzone działanie Boga we współczesnym świecie, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2022, ISBN 978-83-8201-166-1, ss. 400 [red. naukowa]. Spis treści Przedmowa Wstęp I. Sposoby patrzenia na cuda dzisiaj II. Świadkowie cudów III. Filmy i sprawozdania lekarzy IV. „Niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia, głusi słyszą” (Mt 11,5; Łk 7,22) V. „Umarli…

Czytaj dalej »

Pierwszy i Drugi List do Tesaloniczan

Publikacje redakcyjne

N. Eubank, Pierwszy i Drugi List do Tesaloniczan, Katolicki Komentarz Bibliny, tłum. J. Czapczyk, Wydawnictwo „W drodze”, Poznań 2022, ISBN 9788379064984, ss. 256 [red.]. Opis Pierwszy List do Tesaloniczan jest najprawdopodobniej najstarszym zachowanym listem i w istocie najstarszym zachowanym tekstem chrześcijańskim, ale św. Paweł, którego spotykamy na jego kartach, jest już doświadczonym apostołem. (…) Drugi List…

Czytaj dalej »

Tekstylia w Nowym Testamencie

Publikacje redakcyjne

fot. M. Rosik Anna Rambiert-Kwaśniewska, Tekstylia w Nowym Testamencie, Bibliotheca Biblica, Wrocław 2022, ISBN 978-83-66545-39-7 oraz 978-83-7454-523-5, pp. 196 OPIS Istnieją w biblistyce tematy marginalizowane, ponieważ uchodzą za mało nośne teologicznie. Jednym z nich jest tematyka związana z tekstyliami – ich symboliką, siłą oddziaływania na wyobraźnię, możliwościami komunikacyjnymi, teologią. Z tej też przyczyny zagadnienie tkanin…

Czytaj dalej »

W. Bejda, Od Saula do Jozjasza

Academica, Publikacje redakcyjne

W. Bejda, Od Saula do Jozjasza. Monarchia biblijna w Starożytnościach żydowskich Józefa Flawiusza, w porównaniu z żydowską literaturą okresu drugiej świątyni i pismami rabinicznymi, Bibliotheca Biblica, PWT – TUM, ISBN 978-83-7454-446-7, Wrocław 2018, ss. 223. Opis książki Dlaczego Saul stał się według przez Józefa wzorem hellenistycznego władcy, Dawid zaś był krytykowany przez rabinów, a Salomon stał się potężnym…

Czytaj dalej »

Mezopotamski świat podziemny i jego wpływ na koncepcję biblijnego Szeolu

Publikacje redakcyjne

Paulina Nicko-Stępień Mezopotamski świat podziemny i jego wpływ na koncepcję biblijnego Szeolu Archeolog czyta Biblię Wrocław 2017, ss. 120. Opis Gdy sięgniemy do tekstów Starego Testamentu i porównamy je z wcześniejszymi tekstami semickimi, dostrzeżemy wiele podobieństw. Po wielu odkryciach archeologicznych nie jest zaskoczeniem, że autorzy biblijni w dużej mierze czerpali z innych tradycji semickich, w…

Czytaj dalej »

Nieśmiertelność sprawiedliwych. Idea nieśmiertelności sprawiedliwych w Księdze Mądrości

Publikacje redakcyjne

Tomasz Zaklukiewicz Nieśmiertelność sprawiedliwych. Idea nieśmiertelności sprawiedliwych w Księdze Mądrości Bibliotheca Biblica Wrocław 2017, ss. 320 Opis Wiara w życie pozagrobowe jest i była dla człowieka źródłem nadziei. Świadomość istnienia retrybucji za jakość życia na ziemi towarzyszyła człowiekowi od zawsze. Potwierdzenia życia post mortem szukano m.in. w Starym Testamencie. Niniejsza publikacja podejmuje próbę przebadania starotestamentowej…

Czytaj dalej »

Mały słownik archeologii biblijnej

Publikacje redakcyjne

Mały słownik archeologii biblijnej Hugolin Langkammer Archeolog czyta Biblię TUM Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej Wrocław 2012 Opis Słownik – zgodnie ze swoim tytułem – mówi o miejscach, wydarzeniach i realiach świata Biblii widzianego oczyma archeologa. Opowiada o odkryciach i pracach badawczych, nadmienia o najważniejszych zabytkach i artefaktach, które czekają na pielgrzymów w ziemi biblijnej. Opracowane…

Czytaj dalej »

Analiza dramatyczna Ewangelii św. Jana

Academica, Publikacje redakcyjne

Analiza dramatyczna Ewangelii św. Jana Jan Klinkowski Bibliotheca Biblica TUM Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej Wrocław 2012 Opis Na rynku pojawiła się bardzo interesująca analiza literacka Ewangelii Jana. Kunszt i precyzja egzegezy połączone są z pasją i osobistym zaangażowaniem autora. Warto przeczytać, tym bardziej, że aż do tej pory Ewangelia Jana nie była analizowana całościowo taką…

Czytaj dalej »