Podróże

Czasem drobne wydarzenia rzucają długi cień. Jedna przeżyta nocą burza zaciążyła na całej mrocznej filozofii Kierkegaarda. Przeczytana jednym tchem książka odmieniła całkowicie życie Edyty Stein. Krótka chwila spędzona w kościele, do którego André Frossard schronił się przed żarem słońca wprowadziła go na drogę wiary.
Drobne wydarzenia niekiedy kładą się długim cieniem na całym życiu. Tak długim, jak cienie budowane przez ślizgające się po horyzoncie słońce w dzień polarny w Skandynawii. Długim i wyraźnym.
Ale cień nie musi oznaczać czegoś mrocznego. Może okazać się światłem. Jasnością tak wielką, że potrafi prześwietlić całe życie. Nadać mu nowy, zupełnie dotychczas nieznany i ledwie przeczuwalny odcień.

Zimbabwe. W krainie Wodospadów Wiktorii

Podróże, Video

Wodospady Wiktorii, znane również jako „Dymiąca Woda”, są jednym z najbardziej spektakularnych cudów natury na świecie. Położone na rzece Zambezi, która stanowi granicę między Zimbabwe a Zambią, wodospady są jednym z najważniejszych miejsc turystycznych w Afryce. Historia odkrycia wodospadów rozpoczyna się w 1855 roku, kiedy słynny szkocki podróżnik i misjonarz, David Livingstone, dotarł do tego…

Czytaj dalej »

Botswana. W dorzeczu Zambezi i Chobe

Podróże, Video

fot. M. Rosik Botswana, kraj położony w samym sercu południowej Afryki, zachwyca pięknem natury. Jednym z najbardziej urokliwych miejsc do odwiedzenia jest Chobe National Park – jeden z największych i najbardziej różnorodnych parków narodowych w Afryce. Słynie przede wszystkim z niezwykłego bogactwa dzikiej przyrody. Można tu spotkać wiele gatunków zwierząt, w tym słonie, żyrafy, bawoły,…

Czytaj dalej »

Of Wild Climbers and Rugged Beauty

Podróże

There are flowers that bloom even in winter Victor Hugo “We can assure your majesty that it is so beautiful and has such fine buildings that it would even be remarkable in Spain” – such were the words that Francisco Pizzaro used in his letter to King Charles V of Spain to depict the wonders…

Czytaj dalej »

Damaszek, Malula i aramejski

Podróże, Video

Samolot z Krakowa miał wystartować o 6.00 rano. Wystartował o 10.00. Cztery godziny przed startem byliśmy już uwięzieni w metalowej kapsule. Cztery godziny czekaliśmy na pasie startowym na opadnięcie mgły, która rzekomo uniemożliwiała podryw do lotu. Tego dnia mieliśmy zarezerwowany hotel w Damaszku, jednak stało się jasne, że nie uda się dotrzeć na czas. W…

Czytaj dalej »

Z Kenai do Anchorage. Alaska (III)

Podróże, Video

NA PÓŁWYSPIE KENAI A któż to wie, co w życiu dobre dla człowieka, dopóki liczy marne dni swego życia, które jakby cień przepędza? Bo kto oznajmi człowiekowi, co potem będzie pod słońcem? (Koh 6,12) Homer to najbardziej wysunięte na południe miasteczko półwyspu Kenai. Rozłożyło swe ramiona u stóp klifu, niedaleko zatoki Kachemak, w którą wrzyna…

Czytaj dalej »

Azja Mniejsza i jej Kościoły

Podróże, Video

Gdy byłem dzieckiem, jeden z wakacyjnych miesięcy spędzałem u moich dziadków w Kotlinie Kłodzkiej. Jako mały brzdąc po wieczornej modlitwie wskakiwałem do łóżka, a wtedy z obrazu wiszącego na ścianie spoglądał na mnie Jezus. Stał przed obrośniętymi bluszczem drzwiami. Drzwi nie posiadają klamki. Jezus z latarnią w ręku oświetla ciemność nocy i stuka w futrynę.…

Czytaj dalej »

Od Talkeetna na północ. Alaska (II)

Podróże, Video

TALKEETNA Nie bądź pochopny w słowach, a serce twe niechaj nie będzie zbyt skore, by wypowiedzieć słowo przed obliczem Boga, bo Bóg jest w niebie, a ty na ziemi! Przeto niech słów twoich będzie niewiele (Koh 5,1) Do najznamienitszych koni w historii ludzkości (i świata zwierząt, dodajmy) należy zapewne Incitatus. Z łaciny jego imię oznacza…

Czytaj dalej »

Od Anchorage po Whittier. Alaska (I)

Podróże, Video

Wszystkie fot. M. Rosik Marność nad marnościami, powiada Kohelet, marność nad marnościami – wszystko marność (Koh 1,2) Na Alasce występują cztery pory roku: zima, czerwiec, lipiec i sierpień. Nasz pobyt w tym niesamowitym miejscu przypadł na trzecią z nich. Gdy po raz pierwszy pomyślałem o podróży na Alaskę, od razu przyszedł mi do głowy werset…

Czytaj dalej »

Sky like turquoise, sea like azure

Podróże

 fot. M. Rosik Love means to learn to look at yourself The way one looks at distant things For you are only one thing among many. Czeslaw Milosz Frédéric’s world rocked when, in 1837, he got closer to George Sand. The relationship which lasted for almost a decade and came to an end due to…

Czytaj dalej »

Rozsuwając zasłonę. Cartagena z Marquezem

Podróże

Ów świat zmysłowy jest zasłoną. Owszem, piękną, lecz zasłoną tylko. John Henry Newman Macondo w Stu latach samotności Garcii Marqueza ukazane jest od samego początku istnienia rodu Buendiów – to coś na kształt mitu założycielskiego – aż do jego zaginięcia, czyli praktycznie do wyniszczenia miasta. Krytycy literaccy dopatrują się tu modelu biblijnego – od Genesis do…

Czytaj dalej »