Biografia Matki Angeliki

Książka Raymonda Arroyo zatytułowana Matka Angelica. Kobieta z charakterem i sieć pełna cudów (Fundacja Vide et Crede, tłum. A. Lis, Wrocław 2019), która dostała się na listę bestselerów New York Timsa, poświęcona została postaci absolutnie wyjątkowej, jaką była s. Agelica Rizzo, której świeckie imię to Rita Antoinette. Niezwykle skromna zakonnica klasztoru klarysek Wieczystej Adoracji przeszła do historii jako założycielka Eternal Word Television Network oraz sieci radiowej.

Matka Angelica rozpoczęła nadawanie programów w 1981 roku z przystosowanego do celów studyjnych garażu w Birmingham w stanie Alabama. Przez dwadzieścia sześć lat swojej działalności rozwinęła sieć medialną, która obejmuje telewizję, radio i portale internetowe. W 2009 roku zakonnica otrzymała prestiżową nagrodę Pro Ecclesia et Pontifice z rąk papieża Benedykta XVI za swoją służbę na rzecz Kościoła.

Raymond Arroyo z prawdziwą pasją przedstawia poszczególne etapy życia Matki Angeliki od lat dzieciństwa w mieście Canton w Ohio, gdzie przyszła na świat w 1923 roku w rodzinie włoskich emigrantów, przez lata szkoły podstawowej i McKinley High School, a następnie początki jej życia w klasztorze klarysek w 1945 roku aż do pełnego zaangażowania na rzecz ewangelizacji i krzewienia kultury katolickiej w mediach.

Książka pisana jest żywym językiem, a narracja jest pełna zwrotów akcji. Niewątpliwą jej zaletą jest to, że oparta została o bogaty materiał źródłowy wyszczególniony w bibliografii. Pozycja zawiera także kilka fotografii oraz indeks nazwisk, co okazuje się niezwykle pomocne w lekturze.

Nie ulega wątpliwości, że książka autorstwa Arroyo, przybliża czytelnikom naszego kraju postać absolutnie niezwykłą, charyzmatyczną i wpisującą się pięknymi zgłoskami z najnowszą historię Kościoła i świata mediów.