Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu

Dlaczego? Biblijne podstawy katolicyzmu, seria: Nowa Apologetyka, Wydawnictwo: „W drodze”, ISBN 9788379068456, Poznań 2025, ss. 280. 

OPIS

Od czasów reformacji, zapoczątkowanej jeszcze przed przełomowym wystąpieniem Marcina Lutra w 1517 roku, niektórzy chrześcijanie zdecydowali się odrzucić (choć jest to niemożliwe, jeśli ktoś chce zachować chrześcijańską tożsamość) nurt Tradycji. Postanowili zatrzymać się na samej Biblii. Z czasem doszli do wniosku, że Kościół katolicki w swoim nauczaniu przekracza granice objawienia biblijnego, dodając do niego prawdy wynikające z Tradycji, o których Pismo Święte nie wspomina. Czy tak jest rzeczywiście? Sprawdźmy!

Autor dowodzi, że prawdy katolickie i dogmaty wiary mają rzeczywiste podstawy biblijne, a nie wynikają wyłącznie z Tradycji Kościoła. Przedstawiając biblijne korzenie katolicyzmu, sięga po propagowaną przez Benedykta XVI kanoniczną metodę interpretacji Pisma Świętego, polegającą na czytaniu pojedynczych tekstów w świetle całej Biblii. Każdą ze stawianych tez wspiera argumentami z tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.

SPIS TREŚCI

 WSTĘP

DLACZEGO TRADYCJA?

DLACZEGO PRYMAT PAPIEŻA I SUKCESJA APOSTOLSKA?

DLACZEGO REALNA OBECNOŚĆ CHRYSTUSA W EUCHARYSTII?

DLACZEGO SAKRAMENT POJEDNANIA?

DLACZEGO KULT ŚWIĘTYCH?

DLACZEGO KULT MARYI?

DLACZEGO MARYJĘ NAZYWAMY MATKĄ BOGA?

DLACZEGO NIEPOKALANE POCZĘCIE?

DLACZEGO DZIEWICTWO MARYI NIE ULEGA WĄTPLIWOŚCI?

DLACZEGO BRACIA I SIOSTRY JEZUSA NIE BYLI DZIEĆMI MARYI?

DLACZEGO MARYJA-KRÓLOWA ZOSTAŁA WZIĘTA DO NIEBA?

DLACZEGO CZYŚCIEC I MODLITWA ZA ZMARŁYCH?

DLACZEGO JEZUS ZAKAZAŁ ROZWODÓW?

DLACZEGO NIEKTÓRYCH DUCHOWNYCH OBOWIĄZUJE CELIBAT?

DLACZEGO KOBIETY NIE SĄ KAPŁAN(K)AMI?

DLACZEGO CHRZEST DZIECI?

DLACZEGO ODPUSTY?

MYŚL NA KONIEC

WYBRANA BIBLIOGRAFIA W JĘZYKU POLSKIM

SPIS TREŚCI

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

29 stron dostępnych tutaj.

Wieczór autorski we wrocławskim klasztorze oo. dominikanów, 27.02.2025

W RADIO KRAKÓW

Pytaniem „dlaczego” są zmęczeni rodzice małych dzieci. Ale bez niego nie można poznawać i budować świata i swojego miejsca w nim. Pytanie o pewne prawdy, które przez wielu są kontestowane, może stworzyć okazję do dialogu, którego tak bardzo brakuje we współczesnym świecie. To pytanie „dlaczego” warto też stawiać w życiu dorosłym. Źródła książki ks. Mariusza Rosika – biblisty, profesora nauk teologicznych, wykładowcy akademickiego – są różne. Dlaczego… biblista stał się apologetykiem i obrońcą? 

Ksiądz Mariusz Rosik udowadnia, że prawdy katolickie i dogmaty wiary mają rzeczywiste podstawy biblijne, a nie wynikają wyłącznie z Tradycji Kościoła. Przedstawiając biblijne korzenie katolicyzmu, sięga po propagowaną przez Benedykta XVI kanoniczną metodę interpretacji Pisma Świętego, polegającą na czytaniu pojedynczych tekstów w świetle całej Biblii. Każdą ze stawianych tez wspiera argumentami z tekstów zarówno Starego, jak i Nowego Testamentu.

Chrześcijanie pierwszych dziesięcioleci po zmar­twychwstaniu Chrystusa nie posiadali Nowego Testamen­tu, głosząc Dobrą Nowinę, opierali się – jak już wskaza­no – na Biblii Hebrajskiej w Palestynie, na Septuagincie poza Palestyną – i na rodzącej się tradycji. Kiedy Paweł pisał do biskupa Efezu, Tymoteusza: „Wszelkie Pismo od Boga natchnione jest i pożyteczne do nauczania, do przeko­nywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwo­ści – aby człowiek Boży był doskonały, przysposobiony do każdego dobrego czynu” (2 Tm 3,16–17), pod frazą „wszelkie Pismo” rozumiał Biblię Hebrajską (najprawdopodobniej w jej wydaniu greckim, czyli Septuagintę).

Oryginalna strona wywiadu: tutaj.

Polub stronę na Facebook