Artykuły

Wyniki badań naukowych – zanim opublikowane zostaną w opasłych tomach, obejmujących podsumowania wielu projektów – najczęściej prezentowane są przez autorów w artykułach naukowych i popularno-naukowych. Tak też jest i tym razem. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami moich badań.

Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak…

Artykuły

Małżonkowie, nie narzeczeni W judaizmie I wieku małżeństwo zawierano na dwuetapowej drodze. Etap pierwszy, porównywany jest niekiedy do zaręczyn, choć to niezbyt szczęśliwe porównanie. Małżonkowie mieszkali po nim oddzielnie przez dwanaście miesięcy. Drugim etapem zaślubin było uroczyste przeprowadzenie pani młodej do domu pana młodego. Józef i Maryja mieszkali jeszcze osobno, gdy ta zaczęła oczekiwać na…

Czytaj dalej »

La tradizione antiochena – la versione di Paolo

Artykuły

La miete a Yad ha-Shmonah (bibleplaces.com) I teologi sostengono che la morte, la risurrezione e l’ascensione di Gesù sarebbero stati gli eventi conclusivi della sua attività salvifica. Tuttavia, per volontà dello stesso Gesù, la sua partenza verso la casa del Padre non conclude il processo di salvezza del mondo iniziato con la sua attività pubblica.…

Czytaj dalej »

Ojciec czy opiekun?

Artykuły

Dobrze znamy tę scenę, która zmieniła bieg historii świata. Rozegrała się pod rozgwieżdżonym niebem w górach Judy podczas podróży Maryi i Józefa na spis ludności do Betlejem. Tam narodził się Jezus. Jednak czy aby na pewno ciepło matczynych dłoni musiało przełamać chłód skalnej groty? Czy narodzinom Dzieciątka towarzyszyły śpiewy aniołów? Czy jako pierwsi pokłonili się…

Czytaj dalej »

Czego nie wiemy o Świętej Rodzinie

Artykuły

Z ks. Mariuszem Rosikiem rozmawia red. Jolanta Krasnowska-Dyńka Święta Rodzina przekraczała wszelkie konwenanse, np. Józef nie oddalił Maryi z listem rozwodowym – wiedząc, iż dziecko, które nosi, nie jest jego – mimo że miał do tego prawo. W czym jeszcze wyróżniali się na tle ówczesnego społeczeństwa? Józef był człowiekiem sprawiedliwym. Nie rozumiał całej sprawy i…

Czytaj dalej »

Spożywanie wieczerzy Pańskiej we wspólnocie korynckiej (1Kor 11,23-25)

Artykuły

Mozaika ścienna ze starożytnego Koryntu (fot. M. Rosik)  Abstrakt: Najstarszy opis ustanowienia Eucharystii pochodzi z 1Kor. W tym samym liście Paweł kilkukrotnie nawiązuje do praktyki sprawowania wieczerzy Pańskiej w tamtejszej wspólnocie. Okazuje się, że praxis celebracji wieczerzy Pańskiej odbiega od obrazu, jaki rodzi się przy lekturze przekazu o ustanowieniu Eucharystii i wynikających z tej lektury…

Czytaj dalej »

Jak biblista z biblistą

Artykuły

To był wrzesień 2001 roku. Zjazd Biblistów Polskich odbywał się w tym roku w Gnieźnie. Właśnie ukończyłem studia na Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i zostałem zaproszony na sympozjum. Ostatniego dnia spotkania organizatorzy zachęcili, by włączyć się w przygotowanie księgi pamiątkowej dla bp. prof. Mariana Gołębiewskiego. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, kto to, ale wiedziałem, że…

Czytaj dalej »

Pawłowa metafora Kościoła jako Ciała Chrystusa

Artykuły

Metafora Kościoła jako Ciała Chrystusa w Pierwszym Liście do Koryntian (1 Kor 12, 12-27) ukazuje naturę wspólnoty chrześcijańskiej. Każdy członek ma swoją unikalną rolę, co odzwierciedla różnorodność funkcji w ciele ludzkim. Wszyscy są zaproszeni do współpracy i współodczuwania w dążeniu do wspólnego celu. To oznacza, że wierni są zobowiązani do działania w sposób, który odzwierciedla…

Czytaj dalej »