Wyniki badań naukowych – zanim opublikowane zostaną w opasłych tomach, obejmujących podsumowania wielu projektów – najczęściej prezentowane są przez autorów w artykułach naukowych i popularno-naukowych. Tak też jest i tym razem. Zapraszam do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami moich badań.
La tradizione antiochena trasmessa da Luca
Alla cosiddetta tradizione antiochena, che comprende il racconto di Paolo sull’istituzione dell’Eucaristia, appartiene anche il racconto di san Luca. Riportiamo le parole di Gesù sulla consacrazione del pane e del vino insieme alla formula introduttiva: Quando fu l’ora, prese posto a tavola e gli apostoli con lui, e disse: „Ho desiderato ardentemente di mangiare questa…
VI Niedziela w ciągu roku C
Konsternacja na górze „Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na górze, które rozpoczyna się ośmioma błogosławieństwami. Ta sama mowa u Łukasza wprowadzone została zupełnie inaczej: „Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na…
I po co te cuda? Jakimowicz versus Rosik
Marcin Jakimowicz: Dlaczego Jezus nie uzdrawiał wszystkich, choć czytamy, że „uzdrawiał wszystkich, którzy byli pod władzą diabła”? Mariusz Rosik: Nie znajdziemy w Ewangeliach epizodu, w którym Jezus odmówiłby uzdrowienia komuś, kto zwraca się do Niego z taką prośbą. Zdarzało się, że niewiara była przeszkodą w otrzymaniu uzdrowienia, jak to się stało w Jego rodzinnym Nazarecie.…
Pieniądz na okrągło w Biblii
fot. z książki: M. Rosik. Myśląc o Kościele u jego początków mamy wyidealizowany obraz wspólnoty skoncentrowanej na modlitwie, składaniu darów na rzecz wiernych i pomaganiu ubogim. Czy to prawdziwy obraz? Brzmi to trochę jak „piramida finansowa”, która działać będzie dopóty, dopóki będą nowi wyznawcy przynoszący swój majątek. Jak to działało w rzeczywistości? Lektura Dziejów Apostolskich…
Prorok z Anatot o nowym przymierzu
Temat przymierza należy do centralnych zagadnień teologicznych Starego Testamentu. Niektórzy teologowie całość orędzia teologicznego Starego Testamentu ujmują w kategorie przymierza. Prorocy widzą w zburzeniu Jerozolimy (zwłaszcza świątyni), wygnaniu babilońskim i diasporze konsekwencje braku wierności Izraela wobec warunków przymierza zawartego z Bogiem. Doświadczeniu kary za złamanie relacji z Jahwe towarzyszą zapowiedzi nowego, doskonałego przymierza, gdyż Bóg…
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak…
Małżonkowie, nie narzeczeni W judaizmie I wieku małżeństwo zawierano na dwuetapowej drodze. Etap pierwszy, porównywany jest niekiedy do zaręczyn, choć to niezbyt szczęśliwe porównanie. Małżonkowie mieszkali po nim oddzielnie przez dwanaście miesięcy. Drugim etapem zaślubin było uroczyste przeprowadzenie pani młodej do domu pana młodego. Józef i Maryja mieszkali jeszcze osobno, gdy ta zaczęła oczekiwać na…
La tradizione antiochena – la versione di Paolo
La miete a Yad ha-Shmonah (bibleplaces.com) I teologi sostengono che la morte, la risurrezione e l’ascensione di Gesù sarebbero stati gli eventi conclusivi della sua attività salvifica. Tuttavia, per volontà dello stesso Gesù, la sua partenza verso la casa del Padre non conclude il processo di salvezza del mondo iniziato con la sua attività pubblica.…
Ojciec czy opiekun?
Dobrze znamy tę scenę, która zmieniła bieg historii świata. Rozegrała się pod rozgwieżdżonym niebem w górach Judy podczas podróży Maryi i Józefa na spis ludności do Betlejem. Tam narodził się Jezus. Jednak czy aby na pewno ciepło matczynych dłoni musiało przełamać chłód skalnej groty? Czy narodzinom Dzieciątka towarzyszyły śpiewy aniołów? Czy jako pierwsi pokłonili się…
Czego nie wiemy o Świętej Rodzinie
Z ks. Mariuszem Rosikiem rozmawia red. Jolanta Krasnowska-Dyńka Święta Rodzina przekraczała wszelkie konwenanse, np. Józef nie oddalił Maryi z listem rozwodowym – wiedząc, iż dziecko, które nosi, nie jest jego – mimo że miał do tego prawo. W czym jeszcze wyróżniali się na tle ówczesnego społeczeństwa? Józef był człowiekiem sprawiedliwym. Nie rozumiał całej sprawy i…
Spożywanie wieczerzy Pańskiej we wspólnocie korynckiej (1Kor 11,23-25)
Mozaika ścienna ze starożytnego Koryntu (fot. M. Rosik) Abstrakt: Najstarszy opis ustanowienia Eucharystii pochodzi z 1Kor. W tym samym liście Paweł kilkukrotnie nawiązuje do praktyki sprawowania wieczerzy Pańskiej w tamtejszej wspólnocie. Okazuje się, że praxis celebracji wieczerzy Pańskiej odbiega od obrazu, jaki rodzi się przy lekturze przekazu o ustanowieniu Eucharystii i wynikających z tej lektury…