Czy przeczytałeś choć raz w życiu całe Pismo św.? Wiesz jak się do tego zabrać? O Niedzieli Słowa Bożego dla obchodzonej po raz pierwszy w Kościele 26 stycznia i jednej z inicjatyw jej towarzyszących dla „Gościa Niedzielnego” mówi wrocławski biblista ks. prof. Mariusz Rosik.
Agata Combik: Papież Franciszek ustanowił III niedzielę zwykłą Niedzielą Słowa Bożego. Napisał o tym w liście ogłoszonym 30 września 2019 r. – w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima. Cóż to za list?
Ks. Mariusz Rosik: Nosi tytuł „Aperuit illis”. Tytuł nawiązuje do opisanego w ewangelii św. Łukasza spotkania Zmartwychwstałego z uczniami idącymi do Emaus – gdy Jezus „oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma” (Łk 24,45). „Aperuit” dosłownie znaczy „otworzył” – chodzi o wspomniane „oświecenie”. Papież ukazuje Jezusa, który objaśnia uczniom pisma, a oni poznają Go przy łamaniu chleba. Pisze, że Niedziela Słowa Bożego ma prowadzić do różnych inicjatyw w parafiach – na przykład peregrynacji Pisma św. po rodzinach, intronizacji Biblii na Mszy św., do powstawania różnych grup biblijnych. Ostatni punkt listu dotyczy Matki Bożej – jako Tej, która najpełniej żyje Słowem Bożym.
Dlaczego Niedziela Słowa Bożego będzie przypadać w takim akurat terminie? Dotąd obchodziliśmy Niedzielę Biblijną w III niedzielę wielkanocną…
Franciszek tłumaczy w liście, że wybrana przez niego niedziela przypada tuż po obchodzonym w Kościele Tygodniu Ekumenicznym i Dniu Judaizmu (17 stycznia), a pochylenie się nad Słowem Bożym ma także wymiar ekumeniczny i wymiar dialogu międzyreligijnego. Na płaszczyźnie Biblii możemy spotykać się z chrześcijanami innych wyznań, a także z Żydami, z którymi łączy nas Stary Testament.
W 2009 roku w Polsce – wyprzedzając o 10 lat Kościół powszechny – Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II ustanowiło wspomnianą Niedzielę Biblijną w okresie wielkanocnym. Dotyczyło to tylko naszego kraju. Dodajmy, że wielkim promotorem ustanowienia Niedzieli Biblijnej był abp Marian Gołębiewski, wówczas metropolita wrocławski, przewodniczący Sekcji Biblijnej Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Obecnie czekamy na decyzję episkopatu, czy w Polsce będziemy świętować dwie takie niedziele, jedną wspólnie z Kościołem powszechnym, drugą tylko u nas, czy też „naszą” przeniesiemy, dołączając do obchodów całego Kościoła.
Na czym polega inicjatywa wspólnoty Hallelu Jah związana z Niedzielą Słowa Bożego?
26 stycznia na Mszy św. tej wspólnoty (przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, o 10.30) odbędzie się uroczysta intronizacja Pisma św. Po Eucharystii zostanie odczytany pierwszy rozdział Ewangelii św. Łukasza. Ta publiczna lektura zainauguruje program, w ramach którego w ciągu 4 lat będzie można przeczytać całą Biblię. Wiemy, że powstawała w kulturze innej niż nasza, i współczesny człowiek potrzebuje pewnej pomocy, by spotkać się z wszystkimi księgami Pisma św. Przygotowany program proponuje lekturę jednego rozdziału Biblii dziennie – jednak nie „wędrując” po kolei przez poszczególne księgi od pierwszej do ostatniej. To grozi zniechęceniem. Propozycja zaprasza najpierw do spotkania z księgami łatwiejszymi, potem z trudniejszymi – które łatwiej zrozumieć mając za sobą lekturę innych. Zaczynamy od ewangelii synoptycznych, konkretnie od Ewangelii św. Łukasza, następnie przechodzimy do pism janowych.
Nie jest to propozycja tylko dla członków Hallelu Jah?
Inicjatywa tej wspólnoty została włączona w program Dzieła Biblijnego w naszej archidiecezji. Dzięki temu możemy propagować tę propozycję w całym lokalnym Kościele czy nawet w Polsce. Na stronie wspólnoty Halleu Jah (www.hallelujah.pl) powstaje podstrona ze wspomnianym programem czytania Biblii, który trwa do 2023 r.. Co więcej, powstaje aplikacja na smartfony, komputery, która codziennie będzie przypominała przypisany do danego dnia fragment Biblii. Będzie można tę aplikację zainstalować w dowolnym momencie – rozpocząć program od początku w wybranym przez siebie terminie. Mniej więcej co miesiąc na spotkaniach wspólnoty Hallelu Jah będę głosił wprowadzenia do poszczególnych części Biblii – najpierw [stało się to 9 stycznia] do ewangelii synoptycznych; potem do pism janowych, itd.
Być może większość osób szukających spotkania ze Słowem Bożym sięga po czytania liturgiczne z danego dnia.
To ważna, dobra praktyka. W liturgii obowiązuje system czytań, który umożliwia poznanie najważniejszych treści Pisma św., spotkanie z orędziem wiary. W ten sposób jednak nie przeczytamy wszystkich biblijnych ksiąg. Rozważanie czytań z danego dnia można łączyć ze stopniową lekturą całości Biblii. Warto. Sposobów na spotkanie z nią jest zresztą wiele. Jedna z moich studentek codziennie przepisywała ręcznie jeden rozdział Pisma św.… To pomysł dla wytrwałych.
***
Dzieło Biblijne powstało w 2006 r. W każdej diecezji ma ono swojego moderatora. W archidiecezji wrocławskiej jest nim ks. dr Ryszard Zawadzki, zastępcą – ks. prof. Mariusz Rosik. Po ustanowieniu w Polsce Niedzieli Biblijnej w archidiecezji wrocławskiej narodził się m.in. cykl spotkań Verbum cum Musica. Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zaczęły funkcjonować wtedy pierwsze w Polsce Podyplomowe Studia Biblijne. Obecnie kontynuowany jest Kurs Biblijny przy PWT. W ramach Dzieła Biblijnego odbywają się cykliczne spotkania biblijne w różnych parafiach – ks. prof. M. Rosik prowadzi je we Wrocławiu w parafii św. Kazimierza Królewicza, w parafii Świętej Rodziny, przy kościele dominikanów, przy klasztorze sióstr Urszulanek UR, a także w Obornikach Śl.