W roku liturgicznym

Serdecznie zapraszam na garść refleksji dotyczących misteriów i czytań liturgicznych różnych momentów roku liturgicznego. Mam nadzieję, że przyczynią się one do pogłębienia relacji z Bogiem i utwierdzą w życiu wspólnoty Kościoła.

29.05. Urszula Ledóchowska

Audio, W roku liturgicznym

Julia Maria, święta uśmiechu i pogody ducha, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf koło Wiednia. Jej rodzina to zasłużona rodzina hrabiowska, polsko-szwajcarska. Była rodzoną siostrą bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, nazywanej matką czarnej Afryki. Jej bratem był Włodzimierz Ledóchowski, przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego. Była stryjeczną bratanicą kardynała i prymasa Polski Mieczysława Halki-Ledóchowskiego. Jak potoczyło…

Czytaj dalej »

21.05. Jan Nepomucen

Audio, W roku liturgicznym

Na Śląsku i Czechach, przy kościołach, szczególnie na mostach, rozdrożach dróg, na placach miast niezwykle często można zobaczyć pomnik przedstawiający figurę kapłana trzymającego duży krzyż, czasem klucz lub list, z wieńcem z gwiazd. Łącznie w Europie naliczono blisko dwanaście tysięcy takich pomników, dwa tysiące w Polsce. Najsłynniejsza figura znajduje się na słynnym moście Karola w…

Czytaj dalej »

VII Niedziela wielkanocna A. Wniebowstąpienie Pańskie

Audio, W roku liturgicznym

Dekret Cyrusa a dekret Chrystusa W 538 przed Chr. król perski Cyrus uwolnił żydowskich jeńców, by mogli powrócić do Jerozolimy i zająć się odbudową świątyni. Powracający z niewoli babilońskiej wygnańcy zaczęli tworzyć nową wspólnotę zgromadzoną wokół domu Jahwe, a do całej religii Izraela przylgnął wówczas termin „judaizm”. Cyrus dekretował: „Wszystkie państwa ziemi dał mi Jahwe,…

Czytaj dalej »

15.05. Maciej apostoł

Audio, W roku liturgicznym

Apostoł Maciej głosił dobrą nowinę w Etiopii (fot. M. Rosik) Według Dziejów Apostolskich, św. Maciej był jednym z pierwszych uczniów Jezusa, który był obecny przy Jezusie od dnia chrztu Janowego do wniebowstąpienia. Po zdradzie Judasza, zaproponowano jego osobę jako kandydata na dwunastego apostoła. Los padł właśnie na niego i tak został apostołem (Według Złotej legendy,…

Czytaj dalej »

08.05. Stanisław, biskup i męczennik

Audio, W roku liturgicznym

Stanisław urodził się w Szczepanowie prawdopodobnie około 1030 r, miał pochodzić z rodu Turzynów, mieszkających w ziemi krakowskiej. Studia rozpoczął w domu rodzinnym, prawdopodobnie studiował też w Tyńcu w klasztorze benedyktyńskim a następnie za granicą w Liege w Belgii lub Paryżu. Święcenia kapłańskie otrzymał ok. roku 1060. Gdy został kanonikiem katedry założył Rocznik krakowski, czyli…

Czytaj dalej »

30.04. Pius V

Audio, W roku liturgicznym

„(…) w XVI wieku ogromne siły Turków groziły narzuceniem prawie całej Europie jarzma przesądów i barbarzyństwa. Wówczas to najwyższy pasterz, św. Pius V, rozbudziwszy wśród wszystkich książąt chrześcijańskich pragnienie obrony wiary, starał się przede wszystkim z największą gorliwością uzyskać dla chrześcijaństwa przychylność najpotężniejszej Matki Bożej. Tak szlachetny przykład ofiarowany niebu i ziemi w tamtych czasach…

Czytaj dalej »

23.04. Wojciech

Audio, W roku liturgicznym

„Św. Wojciech, biskup i męczennik, którego Kościół w Polsce uznaje za jednego ze swoich głównych patronów, pochodził z książęcego rodu czeskich Sławnikowiców, spokrewnionego przez Dąbrówkę z dynastią Piastów. Jego krew leży u fundamentów Kościoła i państwa na ziemiach piastowskich. Jako apostoł pogan w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku, gdzie 23 kwietnia 997 roku…

Czytaj dalej »

16.04. Bernadetta Soubirous

Audio, W roku liturgicznym

„Maria Bernadetta urodziła się 7 stycznia 1844 r. w Lourdes jako najstarsza z rodzeństwa. Była córką ubogiego młynarza. W dwa dni po urodzeniu otrzymała chrzest. Kiedy miała 11 lat, przyjęła ją do siebie krewna, u której pasała owce. Po trzech latach wróciła do rodzinnego Lourdes, aby przygotować się do I Komunii Świętej. I wtedy –…

Czytaj dalej »

09.04. Maria, żona Kleofasa

Audio, W roku liturgicznym

Maria, żona Kleofasa, należała do najbliższego grona osób towarzyszących Jezusowi. Była towarzyszką Jego wędrówek i troszczyła się o Jego doczesne potrzeby razem z innymi kobietami. Przypuszczalnie dbała o Jego pożywienie, o dach nad głową czy zwykłe pranie odzieży. Wytrwała przy Nim aż do śmierci, o czym świadczy jej obecność pod krzyżem. Jako jedna z pierwszych…

Czytaj dalej »

02.04. Franciszek z Paoli

Audio, W roku liturgicznym

„Franciszek urodził się 27 marca 1416 r. we Włoszech, w miejscowości Paola w Kalabrii. Jego rodzina była uboga, choć religijna. Dostał na imię Franciszek, ponieważ rodzice wyprosili do modlitwą do św. Franciszka z Asyżu. W podziękowaniu za syna, spełniając uczyniony ślub, oddali go do klasztoru franciszkanów, kiedy Franciszek miał 12 lat” (za: brewiarz.pl”). Jak dalej…

Czytaj dalej »