Biblia dla dzieci i młodzieży ilustrowana dziełami światowego malarstwa

Biblia dla dzieci i młodzieży ilustrowana dziełami światowego malarstwa.
Seria limitowana

Siedmioróg, ISBN 978-83-7568-446-9
Wrocław 2011, ss. 176

 

Opis

Jeszcze nigdy Biblia nie była tak piękna. Ponadczasowy tekst został zilustrowany najwybitniejszymi dziełami malarskimi, jakie tylko stworzyła ludzka ręka. Rafael, Rembrandt, Tycjan, Michał Anioł, Leonardo da Vinci i inni giganci sztuki, natchnieni słowami Pisma Świętego, stworzyli nieśmiertelne obrazy. Wybraliśmy najpiękniejsze. Z wyjątkowego połączenia tekstu biblijnego i malarskich dzieł mistrzów powstała urzekająca książka, która stanie się idealną towarzyszką życia młodego człowieka. Autorem „Biblii dla dzieci i młodzieży” jest ks. Mariusz Rosik, profesor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Jego tekst wpisuje się w kanon kościelny (oczekiwana rekomendacja Nihil obstat), ale jednocześnie został napisany z myślą o młodym czytelniku, który poszukuje narzędzi do głębszego zrozumienia Pisma Świętego. Książka jest wydana w luksusowym stylu: twarda oprawa z dobranym kolorystycznie płóciennym grzbietem i złoceniami. Wyróżnia się też niezwykle starannym składem i nowoczesnym opracowaniem graficznym.

 

Spis treści

  1. Stworzenie świata i człowieka
  2. Adam i Ewa
  3. Kain i Abel
  4. Arka Noego
  5. Wieża Babel
  6. Dzieje Abrahama
  7. Józef ocala swych braci
  8. Narodzenie i powołanie Mojżesza
  9. Plagi egipskie
  10. Przejście przez Morze Czerwone
  11. Przymierze na Synaju
  12. Jozue następcą Mojżesza
  13. Zdobycie Jerycha
  14. Samson i Dalila
  15. Powołanie Samuela
  16. Dawid i Goliat
  17. Mądrość Salomona
  18. Eliasz i prorocy Baala
  19. Daniel w jaskini lwów
  20. Trzej młodzieńcy w ognistym piecu
  21. Jonasz w brzuchu wieloryba
  22. Anioł rozmawia z Maryją
  23. Jezus przychodzi na świat
  24. Mędrcy ze Wschodu
  25. Chrzest i kuszenie
  26. Powołanie apostołów
  27. Jezus dokonuje cudów
  28. Jezus nauczyciel
  29. Ostatnie dni Jezusa
  30. Jezus żyje

 

Recenzja Leszka Śliwy w Gościu Niedzielnym 16 (2011)

Tę książkę przyjemnie wziąć do ręki. Ładnie wydana, ilustrowana reprodukcjami dzieł wybitnych artystów Biblia dla dzieci i młodzieży to dobra propozycja na prezent pierwszokomunijny. Czym różni się od innych, podobnych książek, mających przybliżyć dzieciom Pismo Święte?

Zwraca uwagę przede wszystkim położeniem nacisku na Stary Testament, któremu poświęcono dwie trzecie miejsca w książce. Autorem przystępnych tekstów, napisanych w formie „historyjek” z dialogami, jest wybitny biblista, ks. prof. Mariusz Rosik.

Każdą opowieść opatrzył zrozumiałym dla dzieci komentarzem teologicznym i historycznym. Dobrym pomysłem wydawcy jest ozdobne numerowanie każdego egzemplarza, co sprawia wrażenie, że czytelnik ma w rękach dzieło jedyne i niepowtarzalne. Książka posiada akceptację (nihil obstat) Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej

Recenzja na stronie Wydawnictwa 

Biblia jest księgą obecną niemal w każdym domu. Często nie zdajemy jednak sobie sprawy z faktu, że naszym dzieciom trudno jest obcowa z tekstem oryginalnym. Dlatego warto podarowa naszym pociechom Biblię wydaną właśnie dla dzieci i z myślą o dzieciach, dostosowaną do ich wieku i możliwości poznawczych.

Jest to zbiór przypowieści Starego i Nowego Testamentu, napisanych łatwym i zrozumiałym językiem, ale nie odbiegającym bardzo od oryginału, opatrzonych dodatkowo komentarzami teologicznymi i historycznymi, które wyjaśniają, omawiają i przybliżają dziecku tematykę i biblijną i naukowo-historyczną, która często traktowana jest jako kanwa opowieści. Autor w bardzo ciekawy sposób opowiada o znaczeniu przedstawień, przybliża postaci biblijne, a zarazem komentuje i objaśnia wydarzenia i ich następstwa. Dzięki temu dziecko ma możliwość zrozumienia całego głębokiego znaczenia opowieści i ich odwołań z perspektywy czasu, historii i religii. W sumie zebrano tutaj 30 przypowieści opowiadających o powstaniu świata, pierwszych ludziach, Arce Noego, wieży Babel, przejściu przez Morze Czerwone, prorokach i narodzinach Zbawiciela, a następnie apostołach, naukach, cudach i zmartwychwstaniu Jezusa.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak połączenie opowieści biblijnych z ilustracjami, które stanowią najpiękniejsze i najcenniejsze dzieła światowego malarstwa. Znajdziemy tu obrazy Michała Anioła, Rembrandta, Petera Paula Rubensa, Tycjana, Rafaela, Hugo van der Goes’a, Sandro Botticelli’ego i wielu innych mistrzów, które stanowią wspaniałą oprawę dla opowieści biblijnych i w znaczący sposób uzupełniają i wzbogacają dzieło. Dzięki tak oryginalnej i niepowtarzalnej szacie graficznej młody czytelnik ma możliwość obcowania ze sztuką inspirowaną Biblią, a tym samym poznania i rozpoznawania obrazów, ikon, rzeŸb i ich twórców. Znajdzie tu czytelnik chociażby takie obrazy jak: „Upadek”, „Znalezienie Mojżesza”, „Dawid i Goliat”, „Sąd Salomona”, „Zwiastowanie”, „Pokłon Trzech Króli”, „Cudowny połów ryb”, „Ostatnia wieczerza”. Sztuka tworzona przez wiele wieków i wielu artystów na kanwie Starego i Nowego Testamentu po dzień dzisiejszy jest Ÿródłem inspiracji. Ten świat ukazuje bogactwo historii i człowieka, pobudza do myślenia, zaprasza do wiary. Taka lektura pozwala młodym czytelnikom spojrzeć na postacie i wydarzenia przez pryzmat przedstawień, jakie dali nam artyści. To osobliwa, ale również bardzo odkrywcza metoda poznawania Biblii i religii. To możliwość obcowania ze słowem i bogactwem wielowiekowej tradycji wspaniałych dzieł sztuki, które wypełniają świątynie. Tak przedstawiona Biblia umożliwia też czerpanie inspiracji i postrzeganie bardziej osobiste i bezpośrednie. Możemy też traktowa obrazy jako swoisty i pełny inwencji komentarz, niekiedy wręcz będący bardziej artystyczną wizją, niż przełożeniem tekstu biblijnego na ilustrację. Dzięki takiemu przedstawieniu młody czytelnik ma okazję głębokiego i ponadczasowego poznawania Biblii w słowie i obrazie.

Polecam bardzo serdecznie, do czytania, oglądania i rodzinnych dyskusji.