Bez niuansów (11.07.2021)

Jeszcze kilkanaście lat temu w każdej polskiej diecezji był jeden, czasem dwóch egzorcystów. Dziś jest ich w naszym kraju niemal stu pięćdziesięciu. I to wciąż nie wystarcza. Niektórzy przestali już pełnić oficjalnie tę posługę, a wciąż mają ręce pełne pracy. Przy Konferencji Episkopatu Polski działa Zespół Ekspertów ds. Egzorcyzmów.

Pewnego razu Jezus „przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi” (Mk 6,7). Korzystanie z tej władzy okazuje się nie mniej potrzebne po dwóch tysiącach lat niż za czasów samego Jezusa. I to oczywiście nie tylko w Polsce. W kwietniu 2014 roku odbyło się w Rzymie kilkudniowe kolokwium na temat posługi uwalniania. Wzięło w nim udział nie tylko wielu teologów, ale także praktyków – egzorcystów. Jego pokłosiem jest wydany niedawno dokument zatytułowany „Posługa uwalniania”, pod którym podpisała się Komisja Doktrynalna Międzynarodowych Służb Odnowy Charyzmatycznej.

Czy temat egzorcyzmów i posługi uwalniania naprawdę jest dziś tak istotny, że konieczny jest oficjalny dokument, do którego wstęp napisał sam kard. Kevin Farrell, Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia? Niech odpowie sam papież Franciszek, słowami z homilii z 11 października 2013 roku: „Nie ma tu miejsca na niuanse. To jest walka, w której stawką jest wieczne zbawienie. Zawsze musimy mieć się na baczności przed oszustwem, przed uwiedzeniem przez zło”.