Słowa przeczytane, usłyszane czy wypowiedziane przypadkiem, często są właśnie tymi przełomowymi, ostatecznymi elementami układanki – oczekiwanym potwierdzeniem albo motorem napędzającym do działania. Taki też był początek miłosnych historii zebranych na tej stronie.
Nagrywaliśmy jeden z odcinków cyklu „Biblia, kobieta i ksiądz”, tym razem poświęcony Pieśni nad Pieśniami. Siedzieliśmy już w studiu Radia Rodzina, przygotowywaliśmy się do audycji, kiedy ks. Mariusz Rosik z uśmiechem stwierdził: „To dziś będą biblijne romanse!”. I właśnie od tego zupełnie spontanicznie wypowiedzianego zdania kilka miesięcy później rozpoczęła się nasza kolejna biblijna przygoda.
Pieśń nad pieśniami (3)
fot. M. Rosik W ostatniej już części poświęconej Pieśni nad Pieśniami, przyglądamy się kolejnym dwóm interpretacjom tego pięknego tekstu. Mówimy także o klimacie Pieśni nad Pieśniami, w której można odnaleźć wiele nawiązań do miłości fizycznej. Księga, której hebrajski tytuł brzmi Szir ha-Szirim, czyli „Pieśń najpiękniejsza”, stała się przedmiotem zaciętych debat rabinackich na przełomie I i II…
Pieśń nad pieśniami (2)
Przed nami kolejna porcja czułości i miłości prosto z Pieśni nad Pieśniami! Tym razem rozmawiamy o tym, kim są bohaterowie Pieśni nad pieśniami – Oblubieniec i Oblubienica, i do kogo możemy odnosić opisaną tam miłość. Ukazując nurty interpretacji alegorycznej, warto przytoczyć zdanie G. Ravasiego, który sądzi, że „miłość z natury swej dąży do nieskończoności, jest znakiem…
Pieśń nad pieśniami (1)
Czas na tekst pełen uczuć, miłości i czułości! Prawdziwy romans, czyli Pieśń nad Pieśniami. W historii egzegezy Pnp doczekała się także interpretacji mistycznej. Na czoło wysuwają się tu imiona związane z zakonem karmelitańskim: św. Teresy z Avila, Jana od Krzyża czy Teresy Benedykty od Krzyża. Zatrzymajmy się egzemplarycznie na interpretacji tej ostatniej postaci[1]. Właściwie od…
Pryscylla i Akwila
Nie wiemy, w jaki sposób rozwiązywali konflikty, jak radzili sobie z wychowaniem dzieci i czy w ogóle je mieli. Nie znamy historii ich rodzin i doświadczeń wyniesionych z domów. W celu ukazania początków Kościoła w Koryncie konieczne jest odwołanie się do Dziejów Apostolskich: „Paweł opuścił Ateny i przybył do Koryntu. Znalazł tam pewnego Żyda imieniem…
Safira i Ananiasz (II)
Rozmowa o małżeństwie i relacji Ananiasza i Safiry składania też do zadania pytania o… złe moce. A także o to, czym jest lojalność i jak dobrze ją rozumieć. Grzechem Ananiasza i Safiry nie był brak przebaczenia, ale kłamstwo. Małżonkowie jedno po drugim stają przed Piotrem, którego wypełniał Duch Święty (Dz 4,31). Jednak ich sercem „zawładnął…
Ananiasz i Safira (I)
Ananiasza i Safirę znamy z bardzo smutnej i wstrząsającej historii – najpierw umiera mąż, potem żona. Czy „zasłużyli” na śmierć? Czy kara, jaką ponieśli, nie była zbyt wielka? I co było ich grzechem? Wyobraźmy sobie tę scenę plastycznie. Piotr jest pełen Ducha Bożego, a stają przed nim najpierw mężczyzna, potem kobieta pozostający pod wpływem złego…
Lot i jego żona (II)
W „Biblijnych romansach… i nie tylko” powracamy do historii Lota i jego żony. Zajrzymy do Koranu, gdzie również opisano losy Lota i jego rodziny, porozmawiamy także o szokującym pomyśle Lota i pozycji kobiet. Autor Księgi Rodzaju zanotował: „Lot wyszedł z Soaru i zamieszkał wraz z dwiema swymi córkami w górach, gdyż bał się pozostawać w…
Lot i jego żona (I)
Początki dziejów Lota, gdy jeszcze podróżował wraz z Abramem, wydają się całkiem spokojne. Ale później przychodzą kryzysy – między innymi te rodzinne. Dlaczego jego żona zamieniła się w słup soli? Morze Martwe w literaturze antycznej znane jest także jako Morze Lota (od biblijnego bohatera), Morze Słone lub Asfaltowe. De factoest to zbiornik zamknięty o długości…
Zuzanna i Daniel (II)
Opisana w Księdze Daniela Zuzanna znalazła się w sytuacji bez wyjścia – stanęło przeciwko niej dwóch mężczyzn i złożyło świadectwo o jej niewierności. Gdy wydawało się, że od śmierci dzieli ją jeden krok, na scenę wkroczył prorok Daniel, który w bardzo sprytny sposób ocalił kobietę. A może to wszystko wina drzewa i złej pamięci oskarżycieli?…
Zuzanna i Daniel (I)
W „Biblijnych romansach… i nie tylko” zaglądamy tym razem do Księgi Daniela. Nie będziemy jednak sprawdzać, jaka relacja łączyła Zuzannę i jej męża Joakima, ale skupimy się na opowieści o roli Daniela w ocaleniu kobiety. Autor Księgi Daniela zanotował: „Pewnego dnia wyszła Zuzanna jak w poprzednich dniach jedynie w towarzystwie dwóch dziewcząt, chcąc się wykąpać…