W ostatnich latach dialog chrześcijańsko-żydowski w środowisku wrocławskim wyraźnie się zdynamizował. Służą temu zarówno okazyjnie organizowane spotkania, jak i inicjatywy długofalowe. Wzajemnemu poznaniu Żydów i chrześcijan służy doroczny Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, który przypada na 17 stycznia. Poniżej pierwsza część rozmowy na temat Dnia Judaizmu przeprowadzonej w studio Radia „Rodzina”.
***
Poprzez wyznaczenie daty obchodów Dnia Judaizmu na wigilię Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, Kościół katolicki wskazuje wspólne korzenie chrześcijaństwa, jako drogę do ekumenizmu. Wydaje się jednak, że ten aspekt nie jest jeszcze wystarczająco doceniony przez poszczególne Kościoły chrześcijańskie w Polsce.
Mamy we Wrocławiu pięknie położoną Dzielnicę Wzajemnego Szacunku, w której zupeł- nie niedaleko od siebie znajdują się kościoły: katolicki, ewangelicki, prawosławny i synagoga. Zaglądając do tych miejsc modlitwy, stąpamy po śladach historii i religii. Przy Uniwersytecie Wrocławskim działa prężnie od kilku już lat Studium Języków i Kultury Żydowskiej. Wspomnieć trzeba także o działalności Chóru Synagogi pod Białym Bocianem. W stały repertuar artystyczny naszego miasta wpisały się Koncerty Hawdalowe i Festiwal Simcha.
***
Dzień Judaizmu, chociaż ma stanowić okazję do pogłębionej refleksji nad relacjami chrześcijańsko-żydowskimi, przede wszystkim służy pogłębieniu naszej wiary w Jezusa Chrystusa. Przez poznawanie judaizmu odkrywamy jako chrześcijanie swoją tożsamość. Należy wyraźnie zaznaczyć, że w dialogu tym nie chodzi o dążenie do synkretyzmu obu religii czy też jakichkolwiek ustępstw wobec siebie, a tym samym rozmywanie własnych wartości. To spotkanie jest najbardziej owocne, gdy stajemy wobec siebie świadomi bogactwa własnej religii z szacunkiem dla drugiego, takiego, jakim jest, a szczególnie dla jego wiary i religijnych przekonań. Chodzi zatem też o to, by zmniejszać niepotrzebne bariery między religiami wynikające z ignorancji czy błędnej interpretacji postaw lub przekonań religijnych. Z takiego właśnie dialogu jako chrześcijanie możemy czerpać najwięcej dla swojej wiary i najlepiej ewangelizować innych.
Oto ciąg dalszy rozmowy z Anną Siemieniec i Łukaszem Ligorowskim w Radio „Rodzina”.
Rozmowa z Anną Siemieniec i Łukaszem Ligorowskim dla Radia „Rodzina”
Polub stronę na Facebook