I NIEDZIELA ADWENTU ROKU A

Duchowy test pianki

(27.11.2016)

Walter Mischel, emerytowany wykładowca Columbia University w Nowym Jorku przeprowadził eksperyment zwany testem pianki. W przedszkolu położonym niedaleko kampusu uniwersyteckiego dzieciom w wieku od czterech do sześciu lat wręczał cukierka – słodką piankę – zaznaczając, że jeśli nie zjedzą go natychmiast, ale poczekają piętnaście minut, wówczas otrzymają dodatkowe słodycze. Niektóre dzieci natychmiast raczyły się słodkim trofeum, inne nieco się wahały, ale pokusa okazała się silniejsza i szybko wkładały cukierka do ust. Tylko nieliczna grupa czterolatków była w stanie poczekać z chwilową przyjemnością, by po jakimś czasie otrzymać więcej słodyczy.

Po latach Mischel dotarł do uczestników eksperymentu. Ci, którzy w dzieciństwie odznaczali się zdolnością samokontroli, odnosili dużo lepsze wyniki w nauce, cieszyli się lepszym zdrowiem i budowali trwalsze więzi społeczne. Mówiąc językiem psychologii – osiągnęli lepszą jakość życia.

W życiu duchowym, podobnie jak w codziennych zmaganiach, ważna jest umiejętność czekania, wstrzemięźliwości i cierpliwości. Mówiąc inaczej – umiejętność czuwania. Wzywał przecież Jezus: „Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie. A to rozumiejcie: gdyby gospodarz wiedział, o której porze nocy złodziej ma przyjść, na pewno by czuwał i nie pozwolił włamać się do swego domu” (Mt 24,42-43).