Kara za grzechy? Co na to Biblia

Gościnnie z radiorodzina.pl

Czy Pan Bóg może karać ludzi? Czy pandemia, z jaką mamy do czynienia, to Boża zemsta na grzesznikach? Zapytaliśmy o to biblistę ks. prof. Mariusza Rosika.

Kiedy czytamy Pismo Święte, mamy do czynienia z rozwojem Objawienia. To znaczy, że pewne prawdy były inaczej rozumiane na przykład w pierwotnych formach religijności żydowskiej, a inaczej wtedy, gdy przyszedł Jezus i dał nam pełnię Objawienia.

– wyjaśnia ks. Rosik. Nie możemy więc traktować Bożej kary jako działania Boga skierowanego przeciwko człowiekowi, ale jedynie jako naturalne konsekwencje wynikające z grzechu. Inne pytanie, jakie dziś często sobie zadajemy, dotyczy końca świata i tego, czy żyjemy w czasach ostatecznych. W odpowiedzi ks. Rosik przywołuje sytuację gminy chrześcijańskiej w Tesalonikach w 51 roku.

Mówiąc o czasach ostatecznych chodzi o to, żebyśmy zawsze byli gotowi na spotkanie z Chrystusem: czy to w momencie naszej śmierci, czy Jego powtórnego przyjścia, czyli paruzji.

– wyjaśnia biblista. Czas kwarantanny może być dla na okazją do pogłębienia swojej relacji z Bogiem czy na dobrą lekturę duchową. Do jakich tekstów biblijnych sięgnąć? Ks. Rosik poleca Psalmy, które odzwierciedlają wszystkie nasze postawy i emocje. Możemy sięgnąć również do innych ksiąg. W kwarantannie warto sięgać także po inne lektury, które przyniosą nam pożytek duchowy i intelektualny oraz … znaleźć czas na odpoczynek.

Polub stronę na Facebook