Komentarze biblijne

Niekiedy dla właściwego zrozumienia tekstu biblijnego konieczne jest sięgnięcie po komentarze, które przybliżają zagadnienia literackie, historyczne, kulturowe i religijne interesującego nas fragmentu. Jakimi komentarzami dysponujemy w Polsce? Zapraszam! Polub stronę na Facebook

Niedziela Wielkanocna roku C

MSZA PORANNA Biegnę, bo kocham „Czy mocowałeś się kiedy, drogi Czytelniku, ze swoją własną miłością? Czy odczułeś bezradność, w jaką wtrąca miłość bezsilna? Miłości takiej doświadczyli ci, co podziwiali wspaniałość skazanej na zniszczenie Jerozolimy. Także Jair, także siostry Łazarza. Teraz przychodzi kolej na Chrystusa. Patrząc na zagubionego wśród swoich bied człowieka, Bóg partycypuje sobie w …

19.04. Leon IX, papież

Bruno urodził się w 1002 roku w Egisheim w Alzacji. W wieku pięciu lat został oddany pod opiekę Bertolda, biskupa Toul, który prowadził szkołę katedralną dla dzieci z zamożnych rodzin. Jako osiemnastolatek został kanonikiem w Saint-Etienne, a kilka lat później przyjął święcenia kapłańskie i został kapelanem cesarskim na dworze Konrada II. W wieku 24 lat …

11.04. Gemma Galgani

W Toskanii, ojczyźnie Gemmy Galgani (fot. M. Rosik) „Poczułam wewnętrzny ból z powodu moich grzechów. Nigdy nie odczuwałam tego tak silnie jak wtedy. Ten ból niemal mnie przygniatał, jakbym miała umrzeć. Czułam jakby w tym uczestniczyły wszystkie władze duszy: rozum nie wiedział, że moje grzechy obrażały Boga; pamięć wszystkie je przede mną stawiała i sprawiała, …

Kwestia spożywania pokarmów ofiarowanych bożkom

Streszczenie: Chrześcijanie należący do pierwotnej gminy w Koryncie zmagali się z nie lada problemem moralnym: czy wolno im spożywać pokarmy, które wcześniej były złożone w ofierze bóstwom pogańskim, czy też nie? Kwestia ba była istotna z punktu widzenia rodzinnego i społecznego. Odmowa uczestniczenia w takich posiłkach mogła oznaczać zerwanie więzów rodzinnych i społecznych. Paweł stara …

04.04. Izydor z Sewilli

„Oczyszczamy się modlitwami, dokształcamy czytaniem; jedno i drugie jest dobre, jeśli można sobie na to pozwolić równocześnie; jeżeli nie, to lepiej modlić się niż czytać. Kto chce być zawsze z Bogiem, powinien często modlić się i czytać. Albowiem, kiedy modlimy się, rozmawiamy z samym Bogiem, kiedy natomiast czytamy, Bóg mówi z nami” (z pism Izydora …

Prawda Pisma Świętego

Augustyn z Hippony skrzętnie zauważył: „Nie czytamy w Ewangelii, by Pan powiedział: ‘Posyłam wam Pocieszyciela, który by was pouczał i biegu słońca i księżyca’. Chrześcijan bowiem chciał wykształcić, nie matematyków”. Na czym więc polega prawdziwość Pisma Świętego? Zapraszam! Polub stronę na Facebook

24.03. Katarzyna Szwedzka

Västerås, południowa Szwecja (fot. M. Rosik) „Panie! Przyjdź szybko i rozjaśnij noc. Tak tęsknię do Ciebie, jak tęsknią umierający. Powiedz mojej duszy, że nic nie dzieje się bez Twego przyzwolenia, a na co ty przyzwalasz nie pozostanie bez pocieszenia. O Jezu, Synu Boży, który stałeś cichy przed swymi sędziami, nałóż więzy na mój język, dopóki …

Rozwój idei biblijnych

Nie zawsze zakres znaczeniowy pojęcia używanego w jednej księdze biblijnej pokrywa się z tym samym pojęciem w innej. Jest wiele idei biblijnych, które ulegały rozwojowi z biegiem czasu i w miarę rozwoju objawienia. Dla przykładu w różnych okresach rozwoju objawienia Bożego inaczej pojmowano kwestię odpłaty za dobro i zło, na nieśmiertelność duszy, na kwestię życia …

Egipt. Przewodnik biblijny

Egipt. Przewodnik biblijny, TUM. Wydawnictwo Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej, Wrocław 2025, ISBN 978-83-7454-553-2, ss. 208 [współautor: M. Konopko]. Opis Zwiedzanie Egiptu rozpoczniemy od stolicy kraju, Kairu, gdzie odwiedzimy dzielnicę koptyjską oraz słynną genizę, w której w roku 1864 litewski talmudysta Jakub Saphir odnalazł potężną kolekcję biblijnych manuskryptów. W Kairze poszukamy też śladów starożytnego miasta On, z którego …

La tradizione di Gerusalemme trasmessa da Matteo

L’ultima delle quattro narrazioni sull’istituzione dell’Eucaristia nasce dalla penna dell’evangelista Matteo. La versione più antica dei racconti contenenti le parole della consacrazione del pane e del vino è quella dell’apostolo Paolo. La seconda più antica è quella dell’evangelista Marco. È dal suo racconto che dipende la narrazione di Matteo, rivolta ai cristiani di origine ebraica: …

Okoliczności powstania księgi wpływają na jej interpretację

Ewangeliści pisali swe dzieła „wybierając niektóre z wielu wiadomości przekazanych ustnie lub pisemnie, ujmując pewne rzeczy syntetycznie lub objaśniając je, przy uwzględnieniu sytuacji kościołów” (Konstytucja o Objawieniu Bożym 5). Dlatego fakty z życia Jezusa zauważone przez jednego z ewangelistów mogły być pominięte przez innego; dlatego poszczególni autorzy mają swoje ulubione tematy, do których chętnie powracają; …

12.03. Alojzy Orione

„Tylko Chrystus może rozwiązać nasze problemy, dając ludziom nowe światło, światło miłosierdzia, światło, które ukaże, że dobra ziemskie znaczą niewiele w porównaniu ze skarbem biblijnej mądrości i braterskiej miłości” (Alojzy Orione) Listen to 12.03. Alojzy Orione byMariusz Rosik on hearthis.at   „Głos na pustyni” na żywo w każdą niedzielę o 6.50 w Radio „Wrocław”. Polub …