Teologiczne znaczenie formuł pokutnych w Psałterzu
Z. Zdebski
red. M. Rosik
Bibliotheca Biblica
Wrocław 2009
Opis
Tradycja Kościoła powszechnego zawsze przywiązywała wielką wagę do tzw. psalmów pokutnych. Biograf św. Augustyna notuje, że ten wielki teolog i duszpasterz przygotowywał się do śmierci odmawiając siedem psalmów pokutnych, które odtąd Kościół zachodni chętnie poddaje wiernycm jako wzór postawy skruszonego grzesznika względem Boga. Z uznaniem należy więc przyjąć pracę ks. dra Zdzisława Zdebskiego, podejmującą tematykę formuł pokutnych w Psałterzu. Zagadnienia te są ciągle mało znane w polskiej literaturze teologicznej, choć mają ogromne znaczenie dla pogłębionej refleksji nad sakramentem pojednania.
Autor niniejszej książki jest pracownikiem naukowym Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu i specjalizuje się w zagadnieniach biblistyki Starego Testamentu. Czytelnik otrzymuje do rąk przepracowaną i uwspółcześnioną wersję jego rozprawy doktorskiej, napisanej w r. 1980 pod kierunkiem ks. prof. Stanisława Łacha w Szkole Biblijnej KUL w Lublinie. Chociaż od daty powstania tej rozprawy minęło już ćwierć wieku, zawarte w niej analizy zachowały nadal swą wartość.
Praca ks. Zdebskiego składa się z trzech rozdziałów, które stopniowo prowadzą czytelnika od analiz filologicznych, poprzez wnikliwą egzegezę formuł pokutnych Psałterza do syntezy teologicznej zawartej w końcowej części książki. Czytelnik tej trudnej ale fascynującej pracy otrzyma na końcu nagrodę w postaci biblijnej wizji przebaczenia grzechów, jaką oferują formuły pokutne Psałterza.
Cierpliwa lektura tej książki z pewnością będzie owocna nie tylko dla wytrawnych biblistów, ale także dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swą osobistą więź z Bogiem przebaczenia i odnowić przeżywanie sakramentu pokuty. Polecam ją zwłaszcza studentom teologii jako przykład solidnej pracy egzegetycznej, która nie zatrzymuje się na słowach, lecz prowadzi do spotkania z żywym Słowem Boga.
Spis treści
WYKAZ SKRÓTÓW
BIBLIOGRAFIA
WSTĘP
USTALENIE FORMUŁ POKUTNYCH W PSAŁTERZU
- Terminy pokutne
- Terminy związane z grzechem
- Terminy dotyczące przebaczania
- Terminy pokutne w specjalnych formułach Psałterza
EGZEGEZA FORMUŁ POKUTNYCH
- Psalmy lamentacyjne
- Lamentacje narodu
- Lamentacje indywidualne
- Psalmy dziękczynne
- Psalm dziękczynne narodu
- Psalmy dziękczynne jednostki
- Pozostałe gatunki
ISTOTNE ELEMENTY POKUTY W ŚWIETLE FORMUŁ PENITENCJALNYCH
- Postulaty stawiane grzesznikowi
- Świadome wyznanie grzechów
- Pokorna prośba o przebaczanie
- Odpowiedz Boga
- Bóg jako jedyny sprawca przebaczenia
- Istota przebaczania
ZAKOŃCZENIE