Egzorcyzmy. Historia, doktryna i praktyka, Pszenica i kąkol, Wydawnictwo: W drodze, Warszawa – Poznań 2024, ISBN 978-83-7906-808-1 (wersja drukowana), ISBN 978-83-7906-809-8 (wersja elektroniczna), ss. 143.
Opis
O ile na początku XXI wieku w każdej diecezji był zazwyczaj jeden egzorcysta (łącznie 41), tak w 2024 roku liczba ta wyniosła 120, ale i tak okazuje się niewystarczająca. Pokazuje to, że problem zniewoleń duchowych narasta. Dzięki tej książce czytelnik poznaje zarys historyczny praktyki egzorcyzmowania od czasów Starego Testamentu aż do chwili obecnej. Odkrywa zagadnienia doktrynalne i duszpasterskie związane z obrzędem egzorcyzmu.
Egzorcyzmy ks. Rosika to niewielka lektura wielkiej wagi. Już sama statystyka wynikająca z badań naukowych wyraźnie świadczy o konieczności współpracy egzorcystów z psychiatrami i psychologami. Egzorcysta, który przystępuje do rozpoznania, czy w danym przypadku mamy do czynienia z działaniem demonicznym, czy może raczej z jakąś formą choroby psychosomatycznej, rozpoczyna od przyjęcia postawy neutralnej: obydwie opcje są możliwe. Początkowo winien rozważyć naturalne pochodzenie problemu i dopiero wówczas, gdy medycyna nie zaoferuje odpowiedniego remedium na dolegliwość i nie będzie w stanie udzielić skutecznej pomocy, należy przyjąć możliwość interwencji sił ponadnaturalnych.
Książka składa się ze wstępu, dwunastu rozdziałów, konkluzji oraz listy polecanych lektur. W pierwszej części autor przedstawia tło historyczne dotyczące egzorcyzmów. W części drugiej zatrzymuje się nad istotnymi kwestiami związanymi z odprawianiem obrzędu egzorcyzmu i modlitwy o uwolnienie od duchowych zniewoleń. W konkluzji natomiast wskazuje na aktualność omawianej tematyki. Warto w tym kontekście przytoczyć słowa Josepha Ratzingera: „Cokolwiek mówiliby niektórzy powierzchownie myślący teologowie, diabeł jest dla wiary chrześcijańskiej tajemniczą, ale rzeczywistą, osobową, a nie symboliczną realnością. Co więcej, jest on realnością władczą, złowrogą wolnością przeciwstawiającą się Bogu i panującą nad ludźmi, o czym poucza nas historia ludzkości – ten ogrom nieszczęść, których nie sposób wytłumaczyć działalnością wyłącznie człowieka. Sam człowiek nie ma dość siły, by stawić opór szatanowi. Ale zjednoczeni w Jezusie mamy pewność, że go zwyciężymy”.
Spis treści
WSTĘP
Z HISTORII EGZORCYZMÓW
Egzorcyzmy w Starym Testamencie i judaizmie pozabiblijnym
Egzorcyzmy w świecie greckim i rzymskim
Egzorcyzmy w Nowym Testamencie
Egzorcyzmy w czasach poapostolskich
Egzorcyzmy od wieków średnich do dziś
DOKTRYNA I PRAKTYKA – WYBRANE ASPEKTY
Obowiązujący rytuał egzorcyzmu
Egzorcyzm a modlitwa o uwolnienie
Źródła zniewoleń
Wyrzeczenie się złego
Niektóre sakramentalia
Konieczność formacji egzorcystów i współpracy z psychologami
KONKLUZJA
BIBLIOGRAFIA
Zajrzyj do wnętrza: kliknij obrazek poniżej