Pretoria – stolica administracyjna RPA

Pretoria, stolica administracyjna Republiki Południowej Afryki, jest miastem o bogatej historii, pięknej architekturze i licznych atrakcjach turystycznych. Historia miasta sięga XIX wieku, kiedy to zostało ono założone przez Voortrekkerów – holenderskich kolonistów, którzy osiedlili się w regionie Transwal. Miasto nazwano na cześć Andriesa Pretoriusa, przywódcy Voortrekkerów. W 1860 roku Pretoria została uznana za stolicę Transwalu, niezależnego państwa Afryki Południowej. Po zjednoczeniu Południowej Afryki w 1910 roku, stała się stolicą nowego kraju.

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Pretorii jest Union Buildings – siedziba prezydenta Południowej Afryki. Ten monumentalny kompleks budynków został zaprojektowany w stylu neoklasycystycznym i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy miasta. Warto tu przyjść, aby podziwiać piękne ogrody, posągi i panoramiczne widoki na miasto.Innym ważnym miejscem w Pretorii jest Kruger House – dom, w którym mieszkali Paul Kruger i jego żona. Paul Kruger był prezydentem Transwalu i jest jedną z najważniejszych postaci w historii Republiki Południowej Afryki. Dom został zachowany w oryginalnym stanie i stanowi teraz muzeum, w którym można zapoznać się z życiem i działalnością Krugera.Kolejną atrakcją jest Voortrekker Monument – monumentalny pomnik upamiętniający Voortrekkerów, którzy osiedlili się w Transwalu. Pomnik jest ważnym symbolem narodowej tożsamości Południowej Afryki i jest otoczony pięknymi ogrodami. W środku znajduje się muzeum, w którym można poznać historię Voortrekkerów i ich wpływ na rozwój kraju.

Pretoria to miejsce, które łączy w sobie historię, kulturę i piękno przyrody. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii czy przyrody, to miasto ma wiele do zaoferowania. Bez wątpienia jest to fascynujące miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży do Południowej Afryki.

Polub stronę na Facebook