W dzielnicy Żydów ortodoksyjnych w Jerozolimie lub przy Murze Płaczu zobaczyć można czasem bardzo osobliwe sceny. Dwóch mężczyzn, wyznawców judaizmu ubranych tradycyjnie w czarne fraki i kapelusze, stoi naprzeciw siebie, żywo rozmawiając. Gestykulują przy tym teatralnie rękoma, łapią się za głowy, miotają pejsami… Ich głosy przybierają na sile. Od razu wiadomo, że toczą spór. Podchodzi do nich trzeci mężczyzna, by nieco uspokoić sytuację i nagle… pada na ziemię!
Czyżby ktoś go uderzył? Nie. Podszedł akurat wtedy, gdy oponenci obdarzali się złorzeczeniami, więc nie chciał, aby jakiekolwiek z nich dotknęło jego! Padł więc na ziemię, aby życzenie zła wypowiedziane przez jednego z uczestników kłótni dopadło jego adwersarza, a nie przypadkowego rozjemcy. Takie rodzajowe scenki wyraźnie pokazują, jak wielką wagę Żydzi nadają wypowiadanym słowom.
„Droga mężczyzny od słowa do Słowa” to temat Dni Odnowy Duchowej wrocławskiego oddziału Mężczyzn Świętego Józefa. W październiku 2022 roku w domu rekolekcyjnym diecezji świdnickiej w Bardzie Śląskim zastanawialiśmy się nad rolą „słowa” w różnych wymiarach. Refleksję rozpoczęliśmy od mocy ludzkiego słowa, które tworzy rzeczywistość, może podnosić na duchu bądź przynosić smutek, budować i burzyć. Następnie myśl nasza powędrowała do słowa Bożego zapisanego w Biblii, by ostatecznie zatrzymać się nad Słowem Wcielonym, które staje się żywe w Eucharystii. Niezwykle interesująca była sesja pytań! Poniżej pięć odsłon tego pięknego spotkania. Słuchając ich, wyobraźcie sobie kilkudziesięciu facetów wielbiących Boga na cały głos tak mocno, że drżały futryny, i całą noc trwających w absolutnej ciszy przed Najświętszym Sakramentem!
nagrania i fot. K. Madejka
Polub stronę na Facebook