Egipt Świętej Rodziny

fot. M. Rosik

Dzięki znakomitemu biuru podróży Wratislavia Travel (Mariusz Podgórski – dziękujemy!) przebyliśmy praktycznie nieznaną w Kościele zachodnim trasę wędrówki Świętej Rodziny w Egipcie. Kościół koptyjski pieczołowicie pielęgnuje wielowiekową tradycję, która zna niemal trzydzieści miejsc pobytu Jezusa, Maryi i Józefa w kraju faraonów.

Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od Pustyni Egipskiej i Nitryjskiej, gdzie zadomowili się pierwsi pustelnicy – Paweł, Antoni Wielki i Makary. Wybrali to pustkowie właśnie dlatego, że – jak wierzyli – wędrowała tą drogą Święta Rodzina. Nie sposób ominąć Aleksandrii, miasta założonego z 321 roku przez Aleksandra Macedońskiego, a związanego z takimi postaciami jak współczesny Jezusowi żydowski historyk i filozof Filon, jak Marek ewangelista, św. Katarzyna zwana Aleksandryjską, genialny egzegeta Orygenes czy jego poprzednik Klemens. Przypomnijmy, że tu właśnie powstała Septuaginta – greckie tłumaczenie Biblii Hebrajskiej.

Dalej szlak poprowadzi nas do Kairu, gdzie zobaczyć możemy pozostałości rzymskiej twierdzy zwanej Babilonem czy tzw. Wiszący Kościół, powiązany z pobytem Świętej Rodziny.

Dalsze drogi zawiodą nas na południe Egiptu, od El Matariyah poprzez Ptasie Wzgórze aż do Asjut, gdzie Józef otrzymał od Boga we śnie nakaz, by wracał do Ziemi Izraela.

Zapraszam do wspólnej wędrówki.

PS. Jeśli nie widzisz filmu, skopiuj link i wejdź na stronę: http://mariuszrosik.pl/?p=18920