fot. archiwum M. Rosik

W połowie lutego 1967 roku grupa studentów z uniwersytetu w Pittsburghu, wraz z dwoma wykładowcami i kapelanem, zorganizowała wyjazdowe rekolekcje, trwające zaledwie trzy dni. Dni te, od 17 do 19 lutego, tegoż roku przeszły do historii pod nazwą „weekend w Duquesne”. Każdego z około dwudziestu uczestników spotkania poproszono, aby przygotował się do wyjazdu poprzez rozważenie czterech pierwszych rozdziałów Dziejów Apostolskich, a także lekturę książki Davida Wilkersona, zatytułowanej Krzyż i sztylet. Książka opowiada o pracy pastora wśród nowojorskiej młodzieży. Zwalczające się gangi nastolatków w Brooklynie po raz pierwszy spotkały się z mocą dobrej nowiny, a właściwie z mocą Ducha Świętego, który potrafi całkowicie odmienić ludzkie życie. Lekturę poleciło studentom dwóch wykładowców, którzy od jakiegoś czasu codziennie odmawiali sekwencję Veni, Creator Spiritus, prosząc Boga o duchowe ożywienie. W swych poszukiwaniach trafili do kościoła prezbiteriańskiego, w którym grupę modlitewną prowadziła Flo Dodge. To tam po raz pierwszy zetknęli się z chrztem w Duchu Świętym i modlitwą językami.

Piękny ośrodek rekolekcyjny o nazwie Arka i Gołębica stał się miejscem, które przeszło do historii katolickiego ruchu charyzmatycznego. Tam po raz pierwszy katolicy zaczęli oficjalnie modlić się w językach. Zwykli studenci, zwykłe dni skupienia… a jednak niezwykłe działanie Ducha Bożego. W czasie wspólnych spotkań rozważano fragmenty Dziejów Apostolskich mówiące o wylaniu Ducha Świętego. Często odmawiano hymn Przyjdź, Duchu Święty. Na sobotni wieczór zaplanowano przyjęcie urodzinowe dla trójki uczestników (w tym kapelana). Dziwnym trafem jednak nikt niemal nie kwapił się, by pojawić się w sali, w której przygotowano przyjęcie. Większość uczestników, wcześniej czy później, pojawiła się natomiast w kaplicy. A tam czekały ich niecodzienne przeżycia. Zupełnie nieoczekiwanie Duch Boży zstępował na nich.

Z okazji złotego jubileuszu istnienia Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym Wspólnota „Michael” wraz z Inicjatywą Muzyczną „Wrocław Wielbi” przygotowała cykl pięciu reportaży o historii ruchu charyzmatycznego. Można je obejrzeć także na stronie wrocławskiej „Odnowy”.

 

Polub stronę na Facebook