Roman Brandstaetter tak pisał o czytaniu Biblii: „każde słowo Pisma kryje tajemnicę. A ponieważ do tajemnicy wiedzie zazwyczaj wiele dróg, staraj się Biblię czytać na różne sposoby. Niekiedy czytaj z mędrca szkiełkiem i okiem, badaj uważnie każde słowo tekstu, innym zaś razem popuść wodze wyobraźni i rozważaj z bystrością nieco mniej badawczą i wyostrzoną, ale za to z sercem bardziej otwartym, wypadki dziejące się na kartach Księgi. Za każdym razem odnajdziesz w tych fragmentach inne wartości”.
Ewangelie czytajmy sercem!
Symbolika liczb
Wiele liczb na kartach Biblii ma znaczenie symboliczne. Siódemka wskazuje na pełnię i Boga, piątka na Pięcioksiąg, a czwórka na cztery strony świata. Dwunastka to Izrael, a czterdziestka oznacza po prostu „dużo”. Jest jeszcze gematria. Co to takiego? Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Magia liczb # ks. Mariusz Rosik.mp3…
Narodziny Jezusa – jak było naprawdę?
fot. A. Bugała Pasterze trzymali straż nocną nad swą trzodą, gdy dotarła do nich wieść o narodzinach Mesjasza. Skoro pilnowali trzód, widocznie te były na pastwiskach. A w grudniu w Izraelu trawa nie rośnie. Kiedy więc przyszedł na świat Jezus? Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Narodziny Jezusa – jak…
Kim są aniołowie?
Nazywają ich Bożymi posłańcami. Mówią, że śpiewają w chórach niebiańskich. Ponoć mają skrzydła. Ale czy rzeczywiście istnieją? Aniołowie – duchy czy forma literacka? Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Kim są aniolowie # ks. Mariusz Rosik byOrygenes+ on hearthis.at
Czemu Herod bał się dzieci?
Herod otrzymał przydomek Wielki ze względu na swe poczynania budownicze i architektoniczne. Władca jednak owładnięty był manią prześladowczą. Wszędzie widział zagrożenie dla swego tronu. Nawet wśród niemowląt. Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Czemu Herod bał się dzieci? # ks. Mariusz Rosik byOrygenes+ on hearthis.at
Miłosierdzie w Nowym Testamencie
Największym przejawem Bożego miłosierdzia względem człowieka jest śmierć Jezusa na krzyżu. Paweł apostoł zapewniał, że zapłatą za grzech jest śmierć. Jezus przyjął śmierć zamiast każdego z nas. Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Miłosierdzie w Nowym Testamencie # ks. Mariusz Rosik byOrygenes+ on hearthis.at
Miłosierdzie w Starym Testamencie?
Niekiedy wydaje się, że Stary Testament jest pełen scen przemocy, a obraz Boga, jaki rysuje przed czytelnikiem niewiele różni się od sędziego w czarnej todze. Czy tak jest w istocie? Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Miłosierdzie w Starym Testamencie? # ks. Mariusz Rosik.mp3 byOrygenes+ on hearthis.at
Babel w wieczerniku
Budowniczowie wieży Babel mówili: „Zbudujmy sobie wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba”. Bóg pomieszał ich języki, by nie mogli się porozumieć. Apostołowie w wieczerniku zapomnieli o sobie, a głosili wielkie dzieła Boga. I choć mówili różnymi językami, byli rozumiani doskonale. Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna Sierocińska Listen to Babel w wieczerniku #…
Prawo odwetu
Jezus zachęca swych słuchaczy, by ich sprawiedliwość była większa niż sprawiedliwość uczonych w Piśmie i faryzeuszy. Jak należy rozumieć tę zachętę? Nie chodzi zapewne tylko o zwiększenie ilości czynów sprawiedliwości, ale także o oczyszczenie intencji, które do takich czynów prowadzą. Nie powinny być one wykonywane tylko z czystego posłuszeństwa nakazowi Prawa, ale z płynącego z…
Maryja – Mistrzyni duchowości
Maryja w ogrodzie różanym, kościół dominikanów, Colmar, Francja (fot. M. Rosik) „Niech mi się stanie” Maryi to nie westchnienie rezygnacji i bierna zgoda na Bożą wolę, ale entuzjastyczny okrzyk radości z faktu, że Stwórca wybrał Ją na Matkę swego Syna. Tak właśnie spełnia się Jej największe marzenie. Audycję prowadzi zawsze wnikliwa w zadawaniu pytań Adrianna…
Obowiązek przebaczania
W kontekście upomnienia braterskiego, do którego wzywa Jezus, pojawia się pytanie Piotra, o ilość razy okazywania przebaczenia wobec tych, którzy grzeszą. Piotr pytał Jezusa, czy człowiek winien przebaczyć aż siedem razy? Liczba siedem oznacza swoistą doskonałość. Nie chodzi więc o konkretną liczbę aktów przebaczenia, Piotr pyta, czy przebaczać ma zawsze? Jezus odpowiadając, jeszcze dobitniej podkreśla…